Sanda (Sanshou)

sanda

Sanda (Sanshou)

„San Shou shi Wushu de Jinghua“ — San Shou je jádro (podstata) Wushu.

San Shou je plnokontaktní bojový sport vycházející z tradičního čínského Wushu a čerpá z jeho nezměrného bohatství. Od roku 1991, kdy se prováděl světový šampionát ve Wushu, je stálým prvkem všech následujících soutěží. V současné době je vykonáván ve více než 70 státech a v Severní Americe se stal profesionálním sportem.

San Shou je bojovým sportem, z tohoto důvodu je kladen důraz na bezpečnost a bojovníci podléhají při zápase nekompromisním pravidlům. Používání ochranných chráničů dovoluje plné použití síly, při zachování dostačující bezpečnosti. Samotný zápas je provozován na vyvýšené plošině zvané „Lei Tai“. V dřívějších dobách byly zápasy provozovány bez pravidel, někdy dokonce i se zbraněmi a končívaly těžkými zraněními nebo smrtí. Například v roce 1928 během mistrovství Číny v Nankingu byly zápasy tak surový, že posledních 12 finalistů nenastoupilo k boji ze strachu z vážných zranění od tehdejších mistrů. Změna pravidel byla proto nutná.

sanda2

Moderní San Shou se začalo měnit ve sport okolo roku 1960, přibližně ve stejné době, kdy se začalo rozvíjet i moderní soutěžní Wushu. Prvotřídní mistři tehdejší doby byli požádáni, aby vytvořili pravidla a podmínky zaručující kvalitu a bezpečnost soutěží.

Od roku 1991, kdy byl první mezinárodní světový šampionát, se z bezpečnostních důvodů nedovoluje během zápasů používání loktů a kolen, ale většina klubů se tyto techniky učí, právě pro dodržování komplexnosti boje. V roce 1997 bylo vytvořeno profesionální San Shou, kde se nepoužívají ochranné pomůcky a zápas probíhá v klasickém boxerském ringu. Přízeň v posledních letech neuvěřitelně stoupá a profesionální bojovníci slaví velké úspěchy v turnajích jako K-1 nebo JSA (Japan Shootboxing Association), v samotné Číně pak na turnajích typu King of Sanda apod.. V roce 2004 bylo San Shou poprvé představeno na Mistrovství České republiky ve Wushu v Olomouci a od té doby je součástí i všech tuzemských soutěží.

San Shou převyšuje meze a spojuje různé styly bojových umění, zdůrazňuje všestrannost , praktičnost a komplexnost použitelných technik. Primárně je zde zastoupena celá škála úderů, shozů, kopů, podmetů a možnosti zachycení a strhnutí na zem. To vše dává boji vysokou míru reálnosti. Pozoruhodnou možností je pak soupeře vytlačit z plochy dolů na zem a získat další bodové ohodnocení. Zvítězit při souboji znamená buď dát soupeři K.O. nebo zvítězit na body udělované okolo efektivnosti a čistoty techniky, samotný zápas pak trvá 2 x 2 min + 1 kolo pokud je výsledek nerozhodný. Je chybou si myslet, že San Shou je jen jiný Kickbox, jelikož strategie boje je daleko rozmanitější a rozsah použitelných technik mnohem větší.

Trénink San Shou je zaměřen převážně na tyto 4 bojové zručnosti:

 

„Da“ – (Údery) pěst, dlaň, prsty, loket a hlava

„Ti“ – (Kopy) kopy, kolena, podmety a přískoky

„Shuai“ – (Hody, vržení) zachycení, vržení a shozy

„Na“ – (Uchopení, zajištění) kontrola soupeře , páky na klouby

Je pochopitelné, že ne všichni cvičenci mají zájem účastnit se soutěží a ani to není předpoklad pro cvičení. Samotný trénink zaměřený na praktičnost, taktiku, rychlost a fyzickou kondici je výbornou možností jak se naučit účinně bránit a každý si může ze cvičení odnést to  co potřebuje.

 

Sdílej s přáteli!

    Další doporučené články

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *