Sportovní šerm

serm-neni-jen-poskakovani-576x274

Ve sportovním šermu se používají tři zbraně kord, fleret a šavle.

Fleret a kord jsou bodné zbraně, odlišují se konstrukcí, váhou a pravidly při zápasu. Zatím co v kordu je platným povrchem celé tělo protivníka, ve fleretu je platný povrch omezen pouze na trup, navíc platí právo útoku. Šavle je sečnou zbraní i v ní je omezen platný povrch a platí právo útoku. V současné době v ČR ve všech zbraních startují muži i ženy ve věkových kategoriích žáci a žačky do 15 let, kadeti a kadetky do 17 let, junioři a juniorky do 20 let, senioři a seniorky neomezeně. Většina soutěží je pro jednotlivce, dále startují i čtyřčlená družstva.

Zásahy jsou zaznamenávány elektrickým přístrojem, šermuje se na planši o rozměrech 1,5—2 x 14 metrů, používáno je atestované vybavení (maska a oblek) pro zajištění bezpečnosti sportovců a šerm patří k nejbezpečnějším sportům vůbec.

Sportovní šerm je tradiční olympijský sport již od OH v roce 1896 a je jedním z pěti sportů, které byly pokaždé zařazeny do programu letních her. Šerm kordem je součástí moderního pětiboje. Šerm řídí Mezinárodní federace šermu (FIE), založená 1913. Téhož roku byl založen i Český šermířský svaz, později Československý šermířský svaz od roku 1993 opět Český šermířský svaz . Od roku 1920 se koná každoročně Mistrovství ČR.

Sportovní šerm

Historie

Historie šermu počíná už ve starověku, v průběhu staletí s postupným technologickým pokrokem během výroby zbraní se postupně z  těžkých, krátkých, převážně sečných zbraní, vyvinuly zbraně bodné a lehké. Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. století.

Sdílej s přáteli!

    Další doporučené články

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *