Světová populace včetně dětí tloustne, méně se hýbe. Dle statistik je situace alarmující. Kickbox v Čechách ztrácí na oblibě – pro média a sponzory není atraktivní, jelikož se nejedná o olympijský sport. Dnes ale nebudeme plakat nad rozlitým mlékem, pokusíme se zjistit, jak z toho ven.
Každé dítě, i to zdánlivě bez talentu na sport, by se nějaké pohybové aktivitě mělo pravidelně věnovat. Doporučují to odborníci, stejně jako zdravý rozum a vlastní zkušenosti. Co se v mládí naučíš, k stáru jako když najdeš. Toto přísloví platí i ve vztahu k pohybu a sportu. Všichni tedy víme, že bychom měli naše děti vést k pravidelnému pohybu, na hodiny tělesné výchovy v rámci povinné školní docházky nelze spoléhat. Někteří chceme navíc podporovat v dětech soutěživost, touhu po sebezdokonalování ve všech směrech. A narážíme na problém, jaký sport tedy vybrat. Vzhledem k názvu tohoto časopisu je nad slunce jasné, že řeč bude o kickboxu. A když k tomu přidáme již zmiňované děti, vznikne SAP liga. Je tedy kickbox vhodný i pro mé dítě? Podle statistik SAP ligy není žádný klub, který by produkoval výrazně více šampiónů, než jiné. Dále se také nepodařilo prokázat, že by byly zvýhodněné talentované děti oproti těm, které jsou pilné. Vše se dá naučit. Začít můžete v podstatě kdykoliv. Máte-li snad obavy ze znetvořených obličejů či vzrůstu agrese vašich ratolestí po návštěvě tréninku, uklidníme vás.
Michal Němeček, 3x mistr světa, 7x mistr Evropy, 4x mistr ČR, rozhodčí SAP ligy, který se věnuje kickboxu od svých 10-ti let (tedy 13 let), o něm říká: „Jedná se o kontaktní sport, ale není třeba se ho bát. Děti jsou hodně hlídány, kontakt je minimální. Komplexně posiluje celé tělo, rozvíjí i mozek, musíte hodně taktizovat. Není to například jako u atletiky – jdi na dráhu, a utíkej.“
„Ježišmarjá, ve mně taky byla malá dušička, když jel na první závody,“ směje se Jaroslava Němečková, zakladatelka SAP ligy. „Kickbox je ale tak široký sport – není zaměřen jen na nohy nebo ruce. Posílí celé tělo, naučí koordinaci pohybu, sebeovládání, odhad charakteru člověka… A můj syn (Michal Němeček) začal s tímto sportem hlavně ze zdravotních důvodů. Takže já jednoznačně doporučuji.“
Petr Zich st., otec mimo jiné absolutního vítěze SAP ligy 2013 Petra Zicha ml.: „Samozřejmě, že tady nějakou bolest děti zažívají, ale jedná se o drobná poranění. Když to srovnám například s fotbalem, co se týká kotníků a vazů, je kickbox bezpečný. Navíc si myslím, že děti provozující tento sport mají větší disciplínu. Navíc pokud se vymlátěj na tréninku, tak už nemají v běžném životě potřebu se prát. Bohužel jsme se ve škole setkávali s názory kantorů, že když dělá syn kickbox, může za všechny pranice ve škole, což nebyla pravda. A naštěstí se vždy našla řada svědků, která potvrdila jeho bezkonfliktnost. “
Martin Zavoral, 5x mistr světa, 4x mistr Evropy, 11x mistr ČR, zakladatel SAP ligy, dvojnásobný otec a reprezentační trenér Českého svazu full kontaktu: „Myslím si, že kickbox patří mezi bezpečné sporty a to hned z několika hledisek. Zaprvé v tréninku je tělo neustále utužováno a připravováno na podávání výkonů. Zadruhé máme k dispozici celou řadu ochranných pomůcek a chráničů a další velkou výhodou je, že váš protivník je stále proti vám a můžete na něho reagovat. Není možné zde dostat takový faul zezadu, jako při některých jiných sportech. Z pozice otce a kickboxerského dítěte mohu říci, že kickbox dává, kromě zlepšování tělesné schránky jak po fyzické tak i po psychické a mentální stránce, úctu k sobě i k ostatním lidem, závodníkům a sportovcům. Každý sport nese nějaká kritéria úrazovosti, ale pokud člověk dodržuje sportovní hygienu, ochranné pomůcky a dodržuje správné zásady, je kickbox jedním z nejkomplexnějších pro rozvoj člověka. Dnes je navíc vyhledávaný i jinými vrcholovými sportovci jako doplněk k jejich specializaci.“
SAP liga se zrodila před 4 lety na schůzce trenérů, kde se trenéři polokontaktu dohodli, že by bylo dobré udělat něco pro děti, aby si za nízké startovné více zazávodily. „Na velkých závodech se platí 300-450,- startovné, odbouchají jeden zápas, a když prohrají, mají smůlu a jedou domů. U nás zaplatí startovné 150,-, a pokud zápas prohrají, jde se ještě do barážového kola, takže za tu cenu můžou odehrát například 5-6 zápasů. Principem je, aby se děti připravily na velké závody se světovou konkurencí, aby měly možnost nastoupit i proti někomu jinému, než jsou týmoví kolegové,“ vysvětluje svou ideu Jarka Němečková a dodává: „Začínali jsme se 40 dětmi a první rok končili se 102 závodníky, kteří se postupně do SAP ligy přidali, z čehož máme radost. Tu trochu kazí přístup některých klubových trenérů, kteří nás mylně považují za „podřadné závody“ a nezodpovědně k nám své závodníky neposílají. Bohužel si neuvědomují, nebo je jim to jedno, že pokud děti nebudou co možná nejvíce závodit, nemají šanci uspět se světovou konkurencí, kde je toto naprosto samozřejmé.“ Její slova potvrzuje fakt, že se již druhým rokem jedná o nominační turnaje do reprezentace, které však mají úžasnou rodinnou atmosféru a motto ligy zní: Přijďte se s námi zdokonalovat a závodit na světové úrovni. „Nesbírají zde ale zkušenosti jen soutěžící děti, i trenéři, začínající rozhodčí. Mají možnost se takzvaně otrkat před velkými závody, ledacos odkoukat od zkušenějších kolegů,“ doplňuje Michal Němeček. Jarka Němečková však nevidí problém jen v jisté ignoraci, ale také v přihlašování na poslední chvíli: „Deadline je pátek odpoledne a ještě v úterý, ve středu nemáme přihlášeného jediného závodníka. Pak volají trenéři, že nepřijedou, když není nikdo přihlášený, načež se všichni dohlašují v pátek ráno. Tím vzniká problém předimenzování, kdy máme postavené jen jedno tatami na 90 zápasů. Kdybychom počítali s větším počtem účastníků dříve, není problém postavit tatami dvě. Takto musíme krátit časy jednotlivých zápasů a je to opět na úkor dětí – nejedou 2 x 2 min., ale třeba jen 2 x 1,5 min.“ Pokud nemáte zájem o účast v lize, ale přesto chcete, aby si váš svěřenec zazávodil, stačí říct. SAP liga umožňuje takzvaný vložený zápas „mimo pavouka“ s extra startovným, kde si vyberete, s kým chcete závodit. Pokud obě strany i hlavní rozhodčí souhlasí, není problém. „To na velkých závodech není možné,“ vysvětluje Jarka Němečková. „Tam je striktně dané, kdo s kým bude závodit. Jinak sestavujeme pavouka podle pravidel, aby v prvním kole proti sobě nenastoupili kolegové z jednoho týmu, pokud to jde, případně favorité. “
Čas vytřídil partu okolo SAP ligy do současné sestavy pod vedením webmastera Martina Flesara, který i během jednotlivých kol nejen že stihne obsluhovat skoring, ale i dělat online reportáže. Bohužel ale také ukázal, že materiálno opět vítězí. Motivací bývá pro závodníky často hlavní výhra, kterou mají někteří jistou, díky vysokému počtu nasbíraných bodů, již ve 4. kole a posledního se pak nezúčastňují. To je však škoda, když si uvědomíme, jaká byla původní myšlenka celého projektu. Proto se organizátoři rozhodli od letošního roku poslední kolo zrušit. A jaké že z toho plyne ponaučení pro nás „dospěláky“? Bylo by dobré méně myslet na to, zda budu mít volný víkend. Uvědomit si, že vložené investice do sportu našich dětí se nám bohatě vrátí ve formě zdraví a štěstí. A to je k nezaplacení.
SAP liga ve zkratce:
Název je přejatý od italské firmy specializující se na výrobu oblečení, doplňků i ringů pro kickbox (SAP = Simon, Alfonso, Patricie), pro kterou má Jarka Němečková a Martin Zavoral z pražského Studia Fighter´s v ČR výhradní zastoupení. Dle vlastních návrhů oblékli do této značky také celou naši kickboxerskou reprezentaci.
Původně byla určena pro mladší a starší žáky, před dvěma lety přibyl juniorský semicontakt a lightcontakt, loni i kicklight. Jedná se o 5 kol (od roku 2014 pouze 4 kola – 2 jaro, 2 podzim) většinou konaných na pražském Strahově ve Studiu Fighter´s. Za každý vyhraný zápas obdrží závodník 5 bodů, za vyhraný zápas v barážovém pavouku 3 body. Výherci s nejvyšším počtem bodů v jednotlivých kategoriích (semicontakt, lightcontakt, kicklight) získávají kompletní výstroj v hodnotě 8.000,-, za druhé místo v hodnotě 7.000,- a za třetí v hodnotě 6.000,-.
Autor: Olga Jandová